Aštuntasis tarptautinis Indijos klasikinio meno festivalis „SurSadhana – 2016”

Gerbiami Indijos kultūros mylėtojai, lapkričio pradžioje į Lietuvą atkeliauja VIII Tarptautinis Indijos klasikinio meno festivalis „Sursadhana’16“.
Šių metų festivalis kvies pamatyti unikalų reiškinį klasikinio Indijos šokios scenoje – Sooraj Subraminiam. Šio jauno profesionalaus šokėjo bei choreografo kūryboje ryškios yra netgi trys tradicinių Indijos šokio mokyklų srovės – Bharatanatyam, Odissi ir Kathak. Sooraj Subraminiam turi ir klasikinio baleto bei modernaus šokio išsilavinimą. Todėl jo choreografinės kompozicijos puikiai atskleidžia šokio kalbos universalumą.

Šių metų „Sursadhana“ ypatinga ir tuo, jog pirmą kartą Lietuvos žiūrovui pristatys klasikinį Šiaurės Indijos vokalinį stilių Khayal. Khayaliui yra apie 300 metų, tai – gana naujas stilius Indijoje, palyginus su archajišku dhrupadu, kurį „Sursadhanos“ žiūrovai jau turėjo progą išgirsti skambant ankstesniuose festivalio koncertuose. Khayal stilių Lietuvos žiūrovams pristatys vokalistas iš Kalkutos – Samrat Pandit. Be Khayal šis atlikėjas taip pat atlieka ir thumri. Jau spėjęs gimtojoje Indijoje išgarsėti vokalistas, neabejotinai praplės lietuvių publikos supratimą apie klasikinę indišką muziką. Vokalistui talkins jau ne kartą festivalyje dalyvavęs indiškos perkusijos meistras – Sandip Bhattacharya, plataus spektro muzikantas, dirbantis su atlikėjais iš viso pasaulio.

                                                         Sooraj Subramaniam    

untitled-8-jpg                                  untitled-8

untitled-4                                  untitled-8

Jovitos Ambrazaitytės  nuotraukos.

Tai žymus, uoliai besidarbuojantis artistas, kuris nuo pat mažumės įsisuko į šokių sūkurį, jo nepaleidžiantį iki šių dienų.  Kelionę po šokio pasaulį Sooraj pradėjo nuo Indijos klasikinių Bharatanatyam ir Odissi stilių, kurie paklojo tvirtus pagrindus tolimesnėms šiuolaikinio šokio ir klasikinio baleto studijoms Australijoje.  Persikėlęs gyventi į Didžiąją Britaniją, šokėjas dirbo su Bharatanatyam šokio studijomis –  Srishti-Nina Rajarani Dance Creations bei Balbir Singh Dance Company ir Shobana Jeyasingh Dance. Londone Sooraj ir toliau ieškojo naujų iššūkių – 2009 metais pradėjo mokytis klasikinio Indijos šokio stiliaus Kathak, kuris dar labiau paįvairino atlikėjo šokių repertuarą. Nepriekaištingai įvaldęs puokštę įvairiausių stilių, jis ir toliau intensyviai dirba Belgijoje kaip nepriklausomas šokėjas, stato solo pasirodymus ir bendradarbiauja su šokių kompanijomis ir choreografais iš visos Europos. www.soorajsubramaniam.com    Video:

                                                             Samrat Pandit

kr-untitled                                   kr-untitled-5

Kristinos Čyžiutės  nuotraukos.

jov-web-4    jov-web-3

Jovitos Ambrazaitytės  nuotraukos.

Vienos garsiausių šiaurės Indijos klasikinės vokalinės  šeimos mokyklos Patiala Gharana  khyal ir thumri dainavimo tradicijų atstovas.  Samrat Pandito tėvas, Pandit Jagdish Prasad – Ustad Bade Ghulam Ali Khano mokinys , o jo dėdė –  legendinis khayalio  patriarchas-  Pandit Jasraj .Sulaukęs dešimties metų, jaunasis Samrat pradėjo akomponuoti tėvui tiesioginio eterio pasirodymuose bei koncertuose užsienyje, kur buvo greitai pastebėtas įtakingų muzikos mylėtojų. Šis talentingas vokalistas, pradėjęs solo karjerą 2001 metais, dalyvauja visuose didžiausiuose Indijos klasikinės muzikos festivaliuose bei įvairiuose koncertuose Europoje ir Šiaurės Amerikoje, išleido nemažai albumų bei buvo apdovanotas prestižiniu ,,Sangeet Shiromani‘‘ apdovanojimu 2014 metais.Pasirodymuose Lietuvoje Samrat Pandit pristatys klasikinį šiaurės Indijos vokalinį stilių khyal, praktikuojamą daugiau nei 300 metų. Tai – gana naujas stilius Indijoje, palyginus su archajišku dhrupad, tačiau tiek pat įdomus ir unikalus Indijos klasikinės vokalinės tradicijos variantas.   Video: 

                                                      Sandip Bhattacharya 

kristina-1                                    jovita-1

kr-sds     jov-sds

Kristinos Čyžiutės  nuotraukos.                             Jovitos Ambrazaitytės  nuotraukos.

Indijos muzikos mylėtojams puikiai žinomas klasikinės indiškos perkusijos, tablos ir pakhawaj, virtuozas, savo talentą daugiau nei 25 metus tobulinęs Benares Gharanos mokytojo  Pandit Ishwar Lal Misra gairėmis, kurios tęsia legendinio tablos meistro Pandit Anokhelal Misra tradicijas. Jis koncertavo ir parengė daug klasikinės Indijos muzikos įrašų kartu su garsiais instrumentalistais ir vokalistais: Pandit Hariprasad Chaurasia, Prabha Atre, Pandit  Jog,  Buddhadev Dasgupta, Lakshmi Shankar, Shahed Parwez, Sujat Khan ir kt. Sandip Bhattacharya yra žinomas ir kaip vokalistas bei kompozitorius. Nors muzikantas atstovauja klasikinių muzikos atlikėjų gretoms, tačiau daug dirba ir su kitų žanrų, ypač džiazo, artistais. Dėl plataus muzikinio spektro ir nepriekaištingų ritminių subtilybių išmanymo Sandip yra vertinamas įvairių muzikos stilių mėgėjų iš viso pasaulio.  www.sandip-tabla.com     Video:

psl_02       Kristina Luna

Vienintelė kathak ir odissi šokio stilių atlikėja ir choreografė Lietuvoje. Po daugelio šokio studijų  metų  Indijoje pas tokius meistrus kaip Padmashree Shovana Narayan, Guru Tirath Ajmani, Guru Sharon Lowen ir Guru Priyamvada Patnaik bei darbo kathak šokio kompanijoje “Asavari” (Delis, Indija) , šokėja dirba ir kuria tiek Lietuvoje, tiek Indijoje. Pašventusi savo gyvenimą šokiui, Kristina Luna tiki universaliomis meno vertybėmis, galinčiomis pasiekti kiekvieno žmogaus širdį. Prieš kelerius metus Kristina Luna įkūrė Natya Devi šokio teatrą – studiją. Teatras dalyvauja įvairiuose klasikinių Indijos menu renginiuose ir tarpkultūriniuose projektuose. www.danceofsilence.com  .video:

                                                            Premal Madina

madina-kristina-1                               madina-kristinos-32

Kristinos Čyžiutės  nuotraukos.

Klasikinių indų šokio stilių odissi ir kathak šokėja, mokytoja, choreografė iš Latvijos. Po septynių metų šokio studijų Indijoje, šokėja Rygoje įsteigė šokių akademiją “Essence of Dance”. Be klasikinių indų šokių Madina praktikuoja kazachų ir tribal fusion šokio stilius bei  jogą. Turėdama psichologės išsilavinimą, savo kūryboje ji bando sujungti šokio ir psichologijos sferas, domisi šokio terapeutiniu aspektu. www.premalmadina.com

Irina and co       Rajyashree Ramesh akademija

Irina Kušelevič ir „Rajyashree Ramesh akademija“ Lietuvoje.Rajyashree Ramesh – Indijoje ir Eurpoje žinoma šokėja ir choreografė. Prieš 10 metų jos šokio akademijos filialas buvo įsteigtas ir Lietuvoje. Šioje šalyje tai yra pirmoji oficiali klasikinio Indijos šokio mokykla, kuriai vadovauja Irina Kušelevič – Rajyashree Ramesh mokinė, sėkmingai išlaikiusi Bharata Natyam klasikinio šokio egzaminus Madrase, Indijoje.Akademijos padaliniai sėkmingai gyvuoja ne tik Vilniuje, bet ir Kaune (vad. Justina Ližaitienė) bei Klaipėdoje (vad. Natalija Snežko). Klasikinio Indijos šokio Bharata Natyam mokosi vaikai, paaugliai, moterys bei vyrai, nepriklausomai nuo jų amžiaus ir turimos šokio patirties. Pamokos vedamos pagal Mokytojos R. Ramesh sudarytą unikalią metodinę programą. Akademijos šokėjos atstovauja R. Ramesh akademijai klasikinio bei modernaus šokio festivaliuose Indijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje, taip pat televizijos laidose ir miesto šventėse.www.indiskisokiai.lt , www.indiskassokis.lt . video:

rytis       Rytis Kamičaitis 

Rytis Kamičaitis yra choro artistas ir dirigentas. Nuo 1983 m. studijuoja Šiaurės Indijos klasikinę muziką ir savarankiškai išmoko groti būgnu – tabla. R. Kamičaitis nuolat koncertuoja su Indijos klasikinės  muzikos atlikėjais dalyvauja įvairiuose džiazo ir šiuolaikinės akademinės muzikos projektuose.  Video:

12184020_451322871659296_3714476409646862901_o       Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli 

Anatolijus Lomonosovas – yra pirmasis pradėjęs groti sitaru Šiaurės Indijos klasikinę muziką Lietuvoje  1982 m. Nuo 1987 m. tapo Etawa Gharanos (šeimos mokyklos) patriarcho Ustad Imrat Khano 11-os sitaristų kartos mokiniu. 1997 m. mokytojas suteikė A. Lomonosovui mokinio vardą – AnatoAli. www.ustadji.net  Video:

 

VILNIUS  – ŠOKIO KONCERTAS

Lapkričio 12 d., šeštadienis, 15.00 val.
Lietuvos rusų dramos teatras
(J. Basanavičiaus g. 13)

VILNIUS – MUZIKOS KONCERTAS

Lapkričio 12 d.,  šeštadienis, 19.00 val.
Lietuvos rusų dramos teatras
(J. Basanavičiaus g. 13)

KAUNAS

Lapkričio 11 d.18.00 val.

Valstybinis Lėlių teatras. (Laisvės al. 87-A.)

Festivalio programoje Vilniuje ir Kaune:

SAMRAT PANDIT (Khayal vokalas, Indija),
SANDIP BHATTACHARYA (tabla, Indija),
SOORAJ SUBRAMANIAM (Odissi, Belgija – Indija),
Kristina Luna Dolinina ir Premal Madina (Odissi ir Kathak stilių šokis, Lietuva-Latvija),
Irina Kušelevič ir Rajyashree Ramesh Akademija (Bhatrata Natyam, Vilnius-Kaunas, Lietuva),
Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (sitaras, tampūra,Lietuva),
Jūratė Adlytė, Olga Lingienė (tampūra, Lietuva).

 

KLAIPĖDA

Lapkričio 9 d., trečiadienis, 18.00 val.
Kultūros centras „Žvejų rūmai“ (Taikos pr. 70)

Festivalio programoje Klaipėdoje:

SOORAJ SUBRAMANIAM (odissi, Belgija – Indija),
Kristina Luna Dolinina ir Premal Madina (Odissi ir Kathak stilių šokis, Lietuva-Latvija),
Irina Kušelevič ir Rajyashree Ramesh Akademija (Bhatrata Natyam, Vilnius-Kaunas, Lietuva),
Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (sitaras, Lietuva),
Rytis Kamičaitis (tabla, Lietuva).

KUPIŠKIS

Lapkričio 10 d., ketvirtadienis, 18.00 val.
Kupiškio kultūros centras (Gedimino g. 40)

KERNAVĖ

Lapkričio 13 d., sekmadienis, 17.00 val.
Kernavės archeologijos ir istorijos muziejus (Kerniaus g. 4A)

Kernavėje ir Kupiškyje – jungtinis festivalio dalyvių bei Baltijos šalių menininkų projektas „Darnoje“

Festivalio video pristatymas.

Bilietai:

www.tiketa.lt