„Sursadhana – 2012“ – tai vienintelis, jau turintis tradicijas Lietuvoje festivalis, pristatantis klasikinius Indijos menus. Jau ketvirtus metus žiūrovų bei klausytojų dėmesiui pristatomi ne tik žymiausi klasikinio šokio ir muzikos meistrai iš Indijos, bet ir Lietuvos ir kitų kaimyninių Europos šalių (Lenkijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Italijos, Prancūzijos, Olandijos) atlikėjai, studijuojantys ir praktikuojantys klasikinius Indijos menus.
Taigi, jau lapkričio 17 d. (šeštadienį), 18.00 val., Šokio teatre (T. Kosciuškos g. 11, Vilnius) Jūs galėsite praskaidrinti rudeniškas nuotaikas ir pasinerti į paslaptingą Indijos garsų ir judesių pasaulį.
Festivalio programa:
I dalis.
Pietų Indijos klasikiniai šokio stiliai Bharata Natyam, Kučipudi ir Yoga
choreografinė kompozicija – KOSMINIS KŪNAS.
Šoka: Rajyashree Ramesh (Indija)
ir jos ansamblio „Rasika Dance International“ atstovės Lietuvoje – Irina Kušelevič bei
šokėjų grupė.
Šiaurės Indijos klasikinis šokio stilius Kathak,
Kompozicija su gyva muzika – MUJE CHERO NA
Šoka: Kristina Luna Dolinina (Lietuva)
Groja: Šiaurės Indijos klasikinės muzikos ansamblis „Svara“ –
Anatolijus Lomonosovas AnatoAli – sitaras (Lietuva)
Eduard Samersovs – tabla (Latvija)
Jūratė Adlytė – tampūra (Lietuva)
Iš koncerto : video .
II dalis.
Šiaurės Indijos klasikinis vokalo stilius – Dhrupad.
Groja: Ashish Sankrityayan – vokalas (Indija)
Mohan Shyam Sharma – pakhavadžas (Indija)
Anatolijus Lomonosovas – tampūra (Lietuva)
Jūratė Adlytė – tampūra (Lietuva)
Video iš koncerto : Raag Bageshree .
Organizatorius
SURSADHANA
LIETUVOS – INDIJOS FORUMAS
Apie festivalio dalyvius:
Rajyashree Ramesh
Rajyashree Ramesh yra tarptautiniu mastu žinoma šokėja, choreografė, Pietų Indijos klasikinio šokio meistrė ir mokytoja, kurios karjera tęsiasi jau keturis dešimtmečius. Taip pat ji yra judesio analitikė ir tyrinėtoja, pristačiusi solinių programų, seminarų, paskaitų ir radijo, televizijos bei spaudos interviu visame pasaulyje vokiečių ir anglų kalbomis. R. Ramesh paruošė nemažai šokėjų iš užsienio. Būdama tarptautinio šokio teatro Rasika meno vadovė, skatina skirtingų šalių menininkų veiklą.
2005 m. Mokytoja R. Ramesh įsteigė savo „Scenos meno ir šokio teatro akademijos“ filialą Lietuvoje. Šiam filialui vadovauja jos mokinė, šokėja – Irina Kušelevič, Indijoje sėkmingai išlaikiusi klasikinio šokio egzaminus. Šio metu Irina, kartu su Lena Kotik ir Justina Ližaitiene, Bharata Natyam šokio stiliaus moko vaikus, paauglius, moteris bei vyrus, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar turimos patirties. Šokio pamokos vyksta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o mokymams yra naudojama Mokytojos R. Ramesh sudaryta unikali metodinė programa.
„Kosminis kūnas“ – tai šokio programa, paremta Bharatanatyam, Jogos, Indijos kosmologijos ir Laban erdvės bei formos koncepcija. Ši choreogafija nagrinėja kūno ir judesio sąveiką penkių elementų, jausmų ir erdvės požiūriu. Tokie struktūrizuoti stiliai, kaip Bharatanatyam, Joga ar kovos menai, judėjimą apibrėžia subtilumo, dinamiškumo, tėkmės ir stabilumo elementais. Istorijų pasakotojas išgyvena emocijas, kurioms įtaką daro planetos. Indijos pasaulėžiūroje planetos yra susijusios su muzikos natomis – swara. Kaip judesys, atsirandantis iš kūno, taip ir kūrinys sujungia idėjas, pereidamas nuo vos pastebimo prie aiškiai regimo, tapdamas dar labiau išgrynintu ir išraiškingu. Kompoziciją atliks: Rajyashree Ramesh ir jos ansamblio „Rasika Dance International“ atstovės Lietuvoje – Irina Kušelevič bei šokėjų grupė. Daugiau informacijos: www.rr-dance.net, www.indiskisokiai.lt .
Ashish Sankrityayan –
Dhrupad stiliaus vokalistas. Ashish Sankrityayan yra Hindustani (Šiaurės Indijos) klasikinės vokalinės muzikos Dhrupad stiliaus atstovas, tęsiantis Dagar tradiciją. Šio dainavimo meno atlikėjas mokėsi daugiau nei 20 metų pas įvairius Dagar šeimos meistrus. Svarbiausi A. Sankrityayan mokytojai yra Ustad Rahim Fahimuddin Dagar, Ustad Zia Fariduddin Dagar ir Ustad Hussain Sayeeduddin Dagar. Šiuo metu A. Sankrityayan yra Ustad Alauddin Khan akademijos Dhrupad Kendra institute vadovas ir mokytojas (Bhopalis, Indija).
A. Sankrityayan būdamas vaikas pirmiausia mokėsi groti sitaru. Vėliau studijuodamas matematiką Bombėjaus universitete susidomėjo Dhrupad muzikos stiliumi, o susitikimas su rudra veena meistru Ustad Zia Mohiuddin Dagar paskatino meistrą mokytis Dhrupad vokalo.
Po ilgo studijų laikotarpio, 2000 m. A. Sankrityayan pradėjo rengti viešus pasirodymus. Per metus surengiama daugiau nei 500 Dhrupad muzikos koncertų Indijoje, Europoje ir JAV. 2003 m. Indijos nacionalinės muzikos, šokio ir dramos akademija bei Indijos kultūros ministerija atlikėją apdovanojo Nacionaline Jaunimo Kultūros stipendija, skirta Dhrupad muzikos stiliaus studijoms tęsti. Taip pat A. Sankrityayan mokytojauja, skaito paskaitas ir veda seminarus žinomose institucijose, pvz., Antono Bruknerio universitete Lince, Laisvąjame Berlyno universitete, Hildesheimo universitete Kopenhagoje. Atlikėjas dažnai koncertuoja su Europos viduramžių, renesanso ir šiuolaikinio meno muzikantais. Daugiau informacijos: www.dhrupad.info
Mohan Shyam Sharma – pakhavadžistas
Mohan Shyam Sharma yra vienas svarbiausių šių dienų pakhavadžo būgnininkų Indijoje. Nuo vaikystės išmokęs groti pakhavadžu pas Pandit Tota Ram Sharma iš Mathuros, M. Sh. Sharma daug koncertuoja visoje Indijoje ir užsienyje.
Atlikėjo grojimo specifika slypi sugebėjime derinti akomponavimo techniką. Jo grojimo stilius pasižymi lakia vaizduote, dainavimo variantų gausa, išlaikant reikiamą koordinaciją ir įsiklausant į melodijos nuotaiką.
M. Sh. Sharma rengia seminarus, solinius ir grupinius pasirodymus. Jo vardas yra žinomas kaip talentingo shishya parampara mokymo stiliaus guru, turinčio itin daug studentų iš Indijos ir užsienio. Pastebimos ir vertinamos Indijoje, Šveicarijoje, Anglijoje ir JAV M. Sh. Sharma įrašytos kompaktinės plokštelės.
Kristina Luna
klasikinių indų šokių atlikėja ir choreografė. 2003 metais ji pradejo mokytis vieno iš klasikinių šiaurės Indijos šokių-KATHAK iš mokytojų bei tradicijos tesejų TIRATH AJMANI ir SHOVANA NARAYAN. Savo šaknimis šis stilius siekia keliaujančius po Indiją brahmanus-pasakotojus, šokio bei muzikos pagalba pasakojančius įvairias mitologines istorijas ir taip garbinančius Dievus. Penkeris metus šokėja dirbo su savo mokytojos kathak trupe “ Asavari”, dalyvavo įvairiuose projektuose ir festivaliuose Indijoje.
2008 m. šokeja taip pat gavo Sree Ram Bharatiya Kala Kendra instituto (Delis, Indija) ODISSI stiliaus studijų sertfikatą. Šis stilius kilęs iš Orisos valstijos, rytineje Indijos pakranteje.
Prieš kelerius metus Kristina Luna įkūrė Natya Devi šokio teatrą – studiją. Teatras dalyvauja įvairiuose klasikinių Indijos menu renginiuose ir tarpkultūriniuose projektuose, pvz.: tekstilės ir šiuolaikinio šokio tarpdisciplininis projektas „Gėlių šventykla“. Daugiau informacijos: www.danceofsilence.com
Šiaurės Indijos klasikinės muzikos ansamblis „Svara“
Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (sitaras)
Anatolijus Lomonosovas yra grojimo sitaru pradininkas Lietuvoje. Nuo 1981 m. atlieka Šiaurės Indijos (Hindustani) klasikinę muziką. 1984 m. įkūrė ansamblį „Svara“.
Nuo 1985 iki 1987 m. mokėsi pas Avisha Kulkarni (Kartik Kumaro mokykla). Nuo 1987 m. tapo Etawa Gharana patriarcho Ustad Imrat Khan 11-os sitaristų kartos mokiniu. Keletą kartų stažavosi pas Mokytoją Kalkutoje, grojo koncertuose, dalyvavo Ramakrišnos misijoje, pasirodė Kalkutos televizijoje ir Gorkij Sadan (Kalkuta). 1997 m. U. I. Khan suteikė A. Lomonosovui mokinio vardą – AnatoAli.
A. Lomonosovas įrašė tris muzikines kasetes „Indijos muzikoje“ ir kompaktinę plokštelę „Journey to…”. Atlikėjas nuolatos koncertuoja Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje. Svarbiausi koncertai su garsiais klasikinės indų muzikos atlikėjais: Fazal Qureshi, Anindo Chatterjee, Vasi Ahmed Khan, Shri Rudra Narajan Kalyani, Sergejumi Ancupovu, Lietuvos džiazo muzikantais ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.
A. Lomonosovas – sitaro mokytojas ir profesionalus atlikėjas, klasikinės Indijos muzikos festivalių organizatorius. Daugiau nei 20 metų groja sitaru, kurį jam specialiai pagamino muzikos instrumentų namai „Kanai Lal and brothers“. Daugiau informacijos: www.ustadji.net
Eduard Samersovs (tabla)
Eduard Samersovs yra jaunas ir daug žadantis tablaistas iš Latvijos. Jis atstovauja vienintelei Pabaltyje esančiai Indijos klasikinės muzikos mokyklai „Sarasvati“ (Ryga). Šią mokyklą įkūrė žymus sarodistas Sergej Ancupov-Akash.
E. Samersovs nuo penkerių metų grojo fortepijonu, vėliau violončele. Groti tabla mokėsi pas Rytį Kamičaitį ir Snjiu Vishnu Shahajio – Benareso Gharana patriarchą.
Jūratė Adlytė (tampūra)
Ilgametė Anatolijaus Lomonosovo muzikos bendrakeleivė, akompanuoja ir „Svaros“ ansamblio koncertų vedėja. Groja meistro Rikhi Ram tampūra.
Sergejus Ancupovas (Akash) – sarodas
Sergejus Ancupovas yra paties žymiausio Indijos sarodisto, virtuozo Ustad Amjad Ali Khan mokinys, jau 7-oje mokinių kartoje tęsiantis grojimo sarodu tradiciją. Būtent Gharana U. A. A. Khan šeimynai priklauso šio instrumento sukūrimas.
S. Ancupovas yra profesionalus muzikos atlikėjas, jau 30 metų paskyręs muzikos menui, analizuojantis Indijos muzikos ir filosofijos esmę. Naują vardą Akash jis gavo iš savo mokytojo 2002 m. Akash sanskrito kalba reiškia kosmosas, dangus. Atlikėjas savo Mokytojais įvardina ir Maskvos konservatorijos profesorių Giovani Michailov bei neprilygstamą gitaros meistrą John McLaughlin.
S. Ancupovas dažnai dalyvauja festivaliuose ir koncertuose Latvijoje, kitose Europos šalyse bei Rusijoje. 2009 m. įkūrė Indijos klasikinės muzikos mokyklą „Sarasvati“, kurioje sėkmingai moko studentus Indijos muzikos teorijos pagrindų ir praktinio grojimo. Mokykloje taip pat organizuojamos viešos pradedančiųjų paskaitos, pažengusiųjų pamokos ir koncertai. Daugiau informacijos: www.sarod.eu.