Šeštasis tarptautinis Indijos klasikinio meno festivalis „SurSadhana – 2014“

Šiais metais festivalis „SurSadhana“ įsuks jus į įstabiausių melodijų sūkurį kartu su visame pasaulyje pripažintu ir visiems puikiai žinomu sitaristu, šiaurės Indijos klasikinės muzikos maestro Ashok Pathak, kuriam talkins jau kartą mūsų festivalyje lankęsis tabla meistras Sandip Bhattacharya. Ne gana to, klasikinio Indijos šokio stebuklus šį kartą jums atskleis jauna, ambicinga ir itin perspektyvi asmenybė – daugiau nei 12 metų Odissi stiliaus įmantrybių besimokantis šokėjas Vishwanath Mangaraj. Tai pirmas kartas, kai Lietuvos scenoje klasikinio indų šokio subtilybes jums atskleis vyriškos lyties atstovas. Nepraleisite progos pasinerti į įvairiaspalvius Indijos menų vandenis!

 

plakatas_web_2014

»   Datos
»   Apie dalyvius
»   Programa

Festivalis vyko:

VILNIUS
Lapkričio 21 d., penktadienis, 18.00 val.
Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos   ŠOKIO TEATRAS (T. Kosciuškos g. 11)

KAUNAS
Lapkričio 22d.,  šeštadienis, 18.00 val.
Kauno valstybinis lėlių teatras (Laisvės al., 87A)

KUPIŠKIS*
Lapkričio 23 d., sekmadienis, 16.00 val.
Kupiškio kultūros centras (Gedimino g. 40)

KLAIPĖDA
Lapkričio 29 d., šeštadienis, 17.00 val.
Inkubatorius “Kultūros fabrikas” (Bangų g. 5A)

Apie festivalio dalyvius

Vishwanath Mangaraj

Šis, dar nei  dvidešimt penkerių metų nesulaukęs, tačiau jau pripažinimą užsitarnavęs atlikėjas  yra vienas iš nedaugelio solo šokėjų vyrų Indijoje, praktikuojančių Odissi stilių.  Vishwanath Mangaraj išlaiko ir tobulina pirmuosius mūsų eros amžius siekiančią šokio tradiciją. Daugiau nei 12 metų jis ne tik mokosi Odissi šokio subtilybių pas Smt. Sharon Lowen,  bet taip pat, su savo tėvu Shri Prafulla Mangaraj groja ir vienu iš pagrindinių perkusinių instrumentų – pakhavaj.

Iš kartos į kartą tradicinėje Orija šeimoje keliavusios šokio bei muzikos tradicijos Vishwanatho asmenyje sudaro puikią šokėjo ir perkusininko kombinaciją, padedančią jam visapusiškai pasinerti į Odissi šokio lobynus.

Pandit Ashok Pathak

Pandit Ashok Pathak užima išskirtinę vietą Šiaurės Indijos klasikinės muzikos kontekste. Muzikos iš savo tėvo Pandit Balaram Pathak pradėjęs mokytis nuo penkių metų, Ashok Pathak dabar yra vienas garsiausių sitaro ir surbaharo meistrų Indijoje, savo muzikoje išsaugojęs paveldą, siekiantį net dvyliktą mūsų eros amžių. Per kelis šimtmečius Ashok Pathak šeimos muzikantai sukūrė unikalų sitaro ir surbaharo grojimo stilių, kuris yra pripažintas ir itin vertinamas klausytojų.

Nors didžiąją Ashok Pathak muzikinio repertuaro dalį sudaro Indų klasikinės muzikos kompozicijos, tačiau jis taip pat yra dirbęs su įvairiais džiazo bei barokinės muzikos atlikėjais. Ashok Pathak aktyviai koncertuoja tiek Indijoje, tiek Europoje, ir yra apdovanotas Indijos prezidento Shankar Dayal Sharma už kultūrinę veiklą už Indijos ribų. www.ashokpathak.com

Sandip Bhattacharya

Sandip Bhattacharya, ko gero, vienas žymiausių klasikinės indiškos perkusijos veidų, savo talentą lavinęs pas tokius meistrus kaip Pandit Ishwar Lal Mishra ir Pandit Arvind Mulgaonkar. Šis multi-instrumentalistas yra įvaldęs ne tik tabla bei pakhavaj ritmines subtilybes, bet taip pat groja autentiškais ir retais indiškais instrumentais, tokiais kaip: Dholak, Naal, Kanjeera ir kt.

Sandip Bhattacharya yra žinomas ir kaip vokalistas bei kompozitorius. Nors muzikantas atstovauja klasikinės muzikos atlikėjų gretoms, tačiau daug dirba ir su kitų žanrų, ypač džiazo, atlikėjais iš viso pasaulio. Dėl plataus muzikinio spektro Sandip Bhattacharya yra vertinamas įvairių muzikos stilių mėgėjų. www.sandip-tabla.com

Anatolijus Lomonosovas

AnatoAli  yra pirmasis pradėjęs groti sitaru Šiaurės Indijos klasikinę muziką Lietuvoje. 1984 m. įkūrė ansamblį „Svara“. Nuo 1987 m. tapo Etawa Gharana (mokyklos) patriarcho Ustad Imrat Khan 11-os sitaristų kartos mokiniu. 1997 m. Ustad Imrat Khan suteikė A. Lomonosovui mokinio vardą – AnatoAli.  www.ustadji.net

Rytis Kamičaitis

yra choro artistas ir dirigentas. Nuo 1983 m. studijuoja Šiaurės Indijos klasikinę muziką ir savarankiškai išmoko groti būgnu – tabla. R. Kamičaitis nuolat koncertuoja su Indijos klasikinės  muzikos atlikėjais dalyvauja įvairiuose džiazo ir šiuolaikinės akademinės muzikos projektuose.

Jūratė Adlytė – tampura.

Kristina Luna Dolinina

Kristina Luna 2003 metais  pradėjo mokytis vieno iš klasikinių šiaurės  Indijos šokių – Kathak iš mokytojų bei tradicijos tęsėjų TIRATH AJMANI ir SHOVANA NARAYAN.  Penkerius metus šokėja dirbo su savo mokytojos Kathak  trupe “Asavari”,  dalyvavo įvairiuose projektuose ir festivaliuose Indijoje.

2005 m. Kristina Luna taip pat pradėjo Odissi stiliaus studijas su Sharon Lowen ir Priyambad Patnaik. 2008 m. šokėja gavo  Sree Ram Bharatiya Kala Kendra  instituto (Delis, Indija)  Odissi studijų  sertifikatą.

Prieš kelerius metus Kristina Luna įkūrė Natya Devi šokio teatrą – studiją. Teatras dalyvauja įvairiuose klasikinių Indijos menų renginiuose ir tarpkultūriniuose projektuose. www.danceofsilence.com

„Rajyashree Ramesh scenos meno ir šokio teatro akademija“ Lietuvoje
vadovė Irina Kušelevič

2005 m. žinoma šokėja ir choreografė iš Pietų Indijos – Rajyashree Ramesh įsteigė savo „Scenos meno ir šokio teatro akademijos“ filialą Lietuvoje. Filialui vadovauja Irina Kušelevič – Rajyashree Ramesh mokinė, sėkmingai išlaikiusi Bharata Natyam klasikinio šokio egzaminus Madrase, Indijoje.

Akademijos Lietuvoje padaliniai sėkmingai veikia Vilniuje vadovaujant Irinai Kušelevič, Kaune – Justinai Ližaitienei bei Klaipėdoje – Natalijai Snežko. Klasikinio Indijos šokio Bharata Natyam mokosi vaikai, paaugliai, moterys bei vyrai, nepriklausomai nuo jų amžiaus ir turimos patirties. Šokio pamokos rengiamos naudojant Mokytojos R. Ramesh sudarytą unikalią metodinę programą.

Akademijos šokėjos atstovauja R. Ramesh akademijai klasikinio bei modernaus šokio festivaliuose Indijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje, taip pat televizijos laidose ir miesto šventėse. www.indiskisokiai.lt , www.indiskassokis.lt

Festivalio programa

VILNIUS ir KAUNAS

Klasikinio Indijos šokio dalis

Rytų Indijos klasikinis šokio stilius ODISSI
Šoka: VISHWANATH MANGARAJ (Indija)     iš koncerto : video

Pietų Indijos klasikinis šokio stilius BHARATA NATYAM
Šoka: Rajyashree Ramesh scenos meno ir šokio teatro akademijos šokėjos (Vilnius, Kaunas – Lietuva)

iš koncerto : video A , video B

Šiaurės Indijos klasikinio šokio stilius KATHAK
Šoka:  Kristina Luna Dolinina (Lietuva)     iš koncerto : video

Klasikinės Indijos muzikos dalis

Šiaurės Indijos klasikinė muzika – Hindustani
Sitaras – Pandit ASHOK  PATHAK (Indija)
Tabla – SANDIP BHATTACHARYA (Indija)
Tampūra – Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (Lietuva)

iš koncerto : video

Šiaurės Indijos klasikinės muzikos  žanras – TABLA LAHARA
Tabla – Rytis Kamičaitis (Lietuva)
Sitaras – Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (Lietuva),
Antras sitaras – Olga Lingenė
Tampūra – Jūratė Adlytė (Lietuva)    iš koncerto : video

KUPIŠKIS ir KLAIPĖDA

Rytų Indijos klasikinis šokio stilius ODISSI
Šoka: VISHWANATH MANGARAJ (Indija)

Pietų Indijos klasikinis šokio stilius BHARATA NATYAM
Šoka: Rajyashree Ramesh scenos meno ir šokio teatro akademijos šokėjos (Vilnius, Kaunas – Lietuva)

Šiaurės Indijos klasikinio šokio stilius KATHAK
Šoka:  Kristina Luna Dolinina (Lietuva)

Šiaurės Indijos klasikinės muzikos  žanras – TABLA LAHARA,
ir klasikinės muzikos kompozicija RAAG MISHRA KAFI
Tabla – Rytis Kamičaitis (Lietuva)
Sitaras – Anatolijus Lomonosovas – AnatoAli (Lietuva)
Tampūra – Jūratė Adlytė (Lietuva)

BHARATA NATYAM stiliaus kompozicija su gyva muzika
Šoka:   Irina Kušelevič (Lietuva)
Groja:
Anatolijus Lomonosovas AnatoAli – sitaras (Lietuva)
Rytis Kamičaitis – tabla (Lietuva)
Jūratė  Adlytė – tampūra (Lietuva)
Olga Lingienė – ritminių rečitalių skaitymas nattuvangam (Lietuva)

     POVASPOVAS